2018-2019 н.р.
11.04.2019р.
Успіхів у навчанні!
для учнів 10 - Б класу
Практична робота
Раціональне харчування - основа
нормального обміну речовин
Дистанційне навчання
28.01.-01.02.2019р
15.12.2018р.
09.11.2018р.
Створіть свій слайд у спільній презентації "Цікаве про знайомих тварин"
1. Опрацювати параграфи 11-13 підручника Соболь
Перезентация "Систематика"
Виконайте спільну презентацію
"Віруси рослин та тварин"
Дистанційне навчання
11.04.2019р.
1. Опрацювати параграф 46
2. Виписати типи мутацій (або пригадати з курсу 9-го класу)
3. Прочитати параграф 47, виписати в зошит види мутагенів
4. Підготувати повідомлення/презентацію про біологічні мутагени
5. Вміти розрізняти генні, хромосомні та геномні мутації
Успіхів у навчанні!
для учнів 10 - Б класу
Практична робота
Раціональне харчування - основа
нормального обміну речовин
Мета: навчитися складати схеми обміну білків, жирів та вуглеводів; розробити основні правила раціонального харчування; підготувати буклет з теми.
Хід уроку:
Дайте відповіді на питання:
1. Які речовини в організмі людини не депонуються? Чому?
2. Чому глікоген печінки м'язів виконує запасаючу функцію?
3. Які речовини використовує організм як джерело енергії і чому?
4. Яка добова потреба дорослої людини у поживних речовинах?
5. Висновок
Зробити буклет про раціональне харчування
Дистанційне навчання
28.01.-01.02.2019р
1. Для учнів 10 - А класу - прочитати параграф 26, для учнів 10 - Б параграфи 25-26.
2. Створити власну презентацію про один з ферментів
•Амілаза
•Папаїн
•Ренін
•Трипсин
•Каталаза
•Пепсин
•Бактеріальні протеази
і прислати на пошту nataliapilipenko007@gmail.com
3. Користуючись параграфом 26, заповніть таблицю
Назва вітаміну
|
Значення для організму
|
Гіпо- або гіпервітаміноз
|
4. Перегляньте відео
5. Виконайте цікаве завдання
Міцних Вам знань!
15.12.2018р.
Пройдіть тестування з теми "Обмін речовин"
09.11.2018р.
Створіть свій слайд у спільній презентації "Цікаве про знайомих тварин"
Завдання для дистанційного навчання
на осінні канікули
1. Опрацювати параграфи 11-13 підручника Соболь
2. Заповнити таблицю зі сторінки 52 і сфомуйте висновок
3. Створіть таблицю "Різноманітність грибів", користуючись параграфом 13
4. Розгляньте гриб печерицю (шампиньон) і виконайте завдання "Діяльність" на стор.55-56
5. Будьте готові до перевірочної роботи + тема Прокаріоти
Перезентация "Систематика"
Виконайте спільну презентацію
"Віруси рослин та тварин"
Дистанційне навчання
квітень 2018
Виконайте тестування з теми "Обмін речовин"
1. Повторити будову клітини
2. Прочитати параграф 43, відповідати на питання
3. Письмово відповісти на питання 27, 39, 41(стор.239)
Тестування з біохімії
ТУТ
Завдання на осінні канікули для 10 - Б класу!
Урок №1
- Опрацювати параграфи 15, 16.
- Ознайомитись з інформацією
Мінеральні солі
Входять
до складу орг-в в різних кількостях і в різному стані.
Мінеральні
солі або дисоціюють на іони (аніони (Cl- , F- , J- , CO32-, HCO3-) та катіони (K+, Na+, Ca+, Mg+, Fe+) або знаходяться у твердому стані (фосфорнокислий Ca
входить до складу кісткової тканини).
Функції:
·
Різниця між кількістю
аніонів та катіонів ззовні та всередині кл-ни забезпечує потенціал дії – виникнення нервового та м’язового збудження;
·
Підтримання гомеостазу
кл-ни та організму;
·
Зумовлюють буферність – здатність клітини
підтримувати слабколужну реакцію свого вмісту на постійному рівні. Всередині клітини її забезпечують аніони Н2PO4 - і HPO2-4 . у позаклітинній рідині та у крові роль буфера грають H2CO
3- та HCO3-
·
Зумовлюють осмотичні
процеси (осмотичний тиск – надходження води в клітину);
·
Активізують ферменти;
·
Забезпечують транспорт
речовин;
·
Входять до складу
органічних речовин.
Деякі рослини є розвідниками – за їх місцем
зростання можна виявити поклади корисних копалин (едельвейс, хвощі, Венерин
черевичок).
Інші орг-ми можуть накопичувати хімічні елементи у
своєму тілі: морські водорості – J, жовтець - Si, молюски та ракоподібні
- Cu,Ca, хребетні - Fe,
бактерії - Mg.
а) масове підвищення
концентрацій елементів у середовищі, насиченому цими елементами, наприклад, у
живій речовині в районах вулканізму багато сірки й заліза;
б) специфічна
концентрація того чи іншого елемента незалежно від середовища.
Концентрування хімічних елементів
Живі істоти концентрують у своїх організмах
різні хімічні елементи, розсіяні в біосфері. Найактивнішими концентраторами є
мікроорганізми. Близько 90 % ґрунтового азоту — це результат «роботи»
синьо-зелених водоростей (ціанобактерій). З-поміж бактерій одні концентрують
залізо, наприклад, окиснюючи добре розчинний у воді гідрокарбонат до нерозчиненого
гідроксиду, що накопичується в середовищі їхнього існування), інші — манган, ще
інші — срібло. Бактерії здатні збільшувати вміст заліза у 650тис.разів,
марганцю — у 120 тис. разів, ванадію — у 420 тис. разів, Ця дивовижна здатність
дозволила вченим припустити, що співтовариства бактерій роблять істотний внесок
у формування родовищ металів.
Германій і селен у деяких країнах добувають із рослин. У водорості фукус
титану накопичується в 10 тис. разів більше, ніж у навколишній морській воді. Кожна тонна бурих водоростей
містить кілька кілограмів йоду. Австралійський шовковистий дуб концентрує
алюміній, один із видів американського дуба — мідь, сосна накопичує берилій,
береза — стронцій і барій, модрина —
манган і ніобій, а черемха, осика та ялиця — торій. Золото «збирають» дуб, кукурудза, хвощ, бурі й червоні
водорості, а в 1 тонні попелу полину цього коштовного металу може міститися
близько 85 г .
Молюски концентрують нікель, восьминоги — мідь, медузи — цинк та алюміній.
Водорості мають здатність вибіркового накопичення мінеральних елементів у таких концентраціях, які в десятки,
сотні й тисячі разів перевищують їхню концентрацію у воді. Наприклад, ламінарія
здатна накопичити йод. Багрянки, або червоні водорості, є незамінною сировиною
для одержання природних желювальних речовин, загусників, стабілізаторів та клею,
деякі з них використовують для приготування харчових продуктів. При переробці
багрянок отримують драглеподібний продукт — агар-агар (природні полімери, що
обмежено набухають у воді, із яскраво вираженими гідрофобними властивостями й
високою желейною здатністю).
- Повторити записи в зошиті
- Пройти тестування тут
2016-2017 н.р. У зв'язку з тимчасовим призупиненням навчальних занять
перегляньте відеоурок
- Опрацюйте параграфи 14-17, заповніть таблицю у зошиті
Компонент ядра
|
Будова
|
Функції
|
1. Ядерна оболонка (каріолема)
|
||
2. Ядерний матрикс
· Каріоплазма (ядерний сік або нуклеоплазма)
·
Хроматин
·
Ядерця
|
- Після виконаних вище завдань обов'язково пройдіть тест
з використання медичних
препаратів, засобів побутової
хімії тощо та оцінки їхньої
небезпеки.
Мета:
навчитися аналізувати інструкції з використання медичних препаратів та засобів
побутової хімії та оцінювати рівень їхньої небезпеки.
Обладнання: анотації (інструкції) до лікарських препаратів, набір етикеток засобів
побутової хімії.
Хід роботи:
1. Ознайомтеся з
кількома (2-3) інструкціями лікарських
засобів. Уважно прочитайте анотацію і запишіть:
·
Назву
препарату і виробника
·
Лікарську
форму
·
Показання
до застосування, спосіб застосування і дози
·
Протипоказання
3. Як правильно надати
першу допомогу при отруєнні або передозуванні лікарськими препаратами?
4. Ознайомтеся з
кількома інструкціями по використанню засобів побутової хімії. Порівняйте правила використання і зберігання цих
засобів побутової хімії. Що в них спільного? Чим вони відрізняються?
5. Сформулюйте
основні правила щодо використання засобів побутової хімії.
6. Зверніть увагу на екологічне маркування продукції. Намалюйте деякі попереджувальні знаки.
7. Розробіть і
запишіть правила небезпечного користування засобами побутової хімії.
8. Зробіть висновок.
Практична робота 3.
Оцінка
продуктів харчування за хімічним складом
Мета:
навчитися оцінювати продукти харчування за їхнім хімічним складом.
Обладнання та
матеріали: таблиця «Калорійність і хімічний склад продуктів
харчування».
Важливі
характеристики продуктів — їх харчова та енергетична цінність. Харчова цінність
(поживність) — співвідношення білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та
мінеральних речовин, що містяться у 100 г продукту. Людям необхідне
збалансоване харчування, яке забезпечує організм усіма поживними речовинами.
Енергетична цінність (калорійність) — характеристика, що вказує на
енергетичні властивості продукту. Вона вимірюється в калоріях (кал) або
кілокалоріях (ккал). Деякі продукти, наприклад цукор, мають високу калорійність
і низьку поживну цінність. Інші, навпаки, є низькокалорійними, але такими, що
мають високу харчову цінність. Це, наприклад, свіжі овочі, фрукти,
морепродукти.
Хід
роботи:
1. Порівняння хімічного складу
продуктів харчування.
Розгляньте та порівняйте кілька
етикеток (2-3) з будь-яких продуктів харчування.
2. Запишіть назву продукту, його
склад та енергетичну цінність.
3. Поясніть, чому у продуктах
рослинного походження переважать вуглеводи.
4. Що таке раціональне харчування?
5. Розробіть орієнтовне меню на один
день з урахуванням ваших вікових особливостей.
6. Що б з харчових продуктів ви порадили
вживати людям з порушенням роботи щитовидної залози?
7. Висновок
Етапи біосинтезу
Тема: Пластичний обмін. Біосинтез білка
Завдання:
1) перейдіть за посиланням і подивіться відео про етапи біосинтезу білка
https://www.youtube.com/watch?v=lpEI2vzaC-I
2) Випишіть основні етапи біосинтезу білка
Етапи біосинтезу
1) Транскрипція – передача інформації про структуру білка з молекули ДНК на і-РНК. Синтез про і-РНК. За допомогою РНК-полімерази на 1 ланцюгі ДНК синтезується і-РНК (за принципом компліментарності). і-РНК переходить із ядра у цитоплазму.
2) Активація амінокислот – у цитоплазмі.
Приєднання амінокислот (при розщепленні білків) із специфічними ферментами і молекулами АТФ. Активовані молекули амінокислот з’єднуються з молекулами т-РНК.
т-РНК надходять до рибосом.
Кодон – триплет і-РНК;
Антикодон – триплет т-РНК.
3) трансляція – переписування послідовності нуклеотидів у молекулі і-РНК у послідовність амінокислотних залишків молекули білка.
Відбувається на рибосомах за принципом комплементарності.
Полісома – обєднання кількох рибосом на одній і-РНК – матричний синтез – однакові поліпептидні ланцюги.
4) Формування природної структури білка (на мембранах ЕПС – відбувається формування вторинної і третинної структури)
Швидкість синтезу білків - 20-30 амінокислотних ланок за одну секунду.
3) Розв'яжіть задачі з молекулярної біології
А) користуючись таблицею генетичного коду, визначте, які амінокислоти кодуються триплетами ЦАГ, УУУ, ГАУ, ЦЦГ, ГЦА...
Б) користуючись таблицею генетичного коду, визначте, які триплети відповідають таким амінокислотам: фен, вал, сер, мет, арг.
Тема уроку: Загальна характеристика обміну речовин і перетворення енергії в клітинах
Завдання: поглибити знання про обмін речовин і перетворення енергії як головну властивість живого; пригадати основні типи живлення організмів.
Рекомендації:
1. Прочитати параграф 26 (до енергетичного обміну)
2. Виписати у зошит і вивчити терміни: обмін речовин, пластичний обмін, енергетичний обмін, автотрофи, гетеротрофи, міксотрофи.
3. Виписати до зошита таблицю
Мейоз
Мейоз — це особливий спосіб поділу клітин, у результаті якого відбувається редукція (зменшення) числа хромосом і перехід клітин з диплоїдного стану в гаплоїдний.
У 1882 р. В. Флеммінг відкрив мейоз у тварин. У 1888 р. Е. Страсбургер установив явище редукції числа хромосом у рослин.
Мейоз відбувається після реплікації ДНК і складається із двох послідовних стадій, у процесі яких подвоєння хромосом відбувається один раз.
Посмотреть відео
Прочитати підручник параграф 25
Виконати практичну роботу №6 (у зошиті)
Якщо погано видно, то перейдіть за посиланням
http://www.gi.edu.ua/images/stories/Z_O_D/biologia/Praktichna_robota_3.pdf
Домашнє завдання: прочитати §25, виконати у зошиті практичну роботу
Домашнє завдання: прочитати §25, виконати у зошиті практичну роботу
Клітинний цикл. Мітоз.
Лабораторна робота №6. Мітотичний поділ клітин.
Завдання: розкрити закономірності та біологічне значення мітотичного поділу соматичних клітин; сформувати уявлення про динаміку мітозу.
Дайте письмово відповіді на питання:
1. Як називаються організми, що мають клітинне ядро?
2. Назва організмі безядерних?
3. Постійні компоненти клітини? ( Органели).
4. Головна органела клітини, носій спадковості клітини?
5. Структура ядра, що відповідає за збереження та передачу спадкової інформації?
6. Назва частин хромосом, сполучених між собою в місті первинної перетяжки?
7. Місце кріплення ниток веретена поділу?
Усі нові клітини виникають в результаті ділення надвоє вже існуючих. Багатоклітинний організм також починає свій розвиток гущавині усього з однієї єдиної клітини. Шляхом багатократних ділень утворюється величезна кількість клітин, які і складають організм.
У багатоклітинних організмах не усі клітини здатні до ділення унаслідок їх високої спеціалізації. Саме такими є клітини, що мають різну тривалість життя. Наприклад, нервові і м'язові клітини після завершення ембріонального періоду розвитку організму перестають ділитися і функціонують упродовж усього подальшого життя організму.
Клітинний цикл-це період існування клітини між початками її двох послідовних поділів,або від початку поділу до загибелі.
Він складається з двох послідовних періодів.
Перший період-це інтерфаза. Період підготовки клітини до поділу. За цей час клітина росте, синтезує органічні речовини, запасає енергію у вигляді особливого типу хімічного зв’язку. Тривалість інтерфази не перевищує 90% часу всього клітинного циклу.
Другий період. Після періоду підготовки наступає друга частина клітинного циклу - мітоз. Він триває від кількох хвилин до 2-3 годин. І складається із 4-рьох фаз. В кожну фазу відбуваються значні структурні зміни в клітині яка ділиться
Перейдіть за посиланням
Перегляньте відео (перейдіть за посиланням)
https://www.youtube.com/watch?v=kHSU3MxRuYc
Домашнє завдання:
Опрацювати відповідний параграф, заповнити таблицю
Фаза мітозу
|
Що відбувається під час фази
|
Схематичний малюнок
|
Дайте письмово відповідь на питання:
1. Яку роль відіграє в процесі ділення клітини веретено ділення?
2. Чим різняться інтерфазні й метафазні хромосоми?
3. У чому біологічний сенс мітозу?
Немає коментарів:
Дописати коментар